Skip to content

139-155 Haynes AveNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$501,410
Last Sale Date
Feb 22, 2013

Property Information

Block5090
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,468,600
93%
Improvement Value:$181,400
7%
Total Assessment$2,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,780+2.0%
2024$98,792-0.2%
2023$98,951-1.7%
2022$100,700-12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$501,410

To:

DeedBook 12421, Page 5445