Skip to content

2-8 Pennsy PlNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 26, 1996

Property Information

Block5092.03
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
38%
Improvement Value:$142,700
62%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+2.0%
2024$8,601-0.2%
2023$8,614-1.7%
2022$8,767+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 5467, Page 468