Skip to content

112 4th Ave

Newark, NJ 07104

Built 1857

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block516
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,017
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
31%
Improvement Value:$78,300
69%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,324+2.0%
2024$4,239-0.2%
2023$4,246-1.7%
2022$4,321+61.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,017DeedBook 20240, Page 54599

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 20190, Page 5170Recorded1/17/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12075, Page 3445

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5973, Page 747

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5820, Page 395

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5292, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1857