Skip to content

75 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 2, 2002

Property Information

Block516
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
29%
Improvement Value:$182,200
71%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+2.0%
2024$9,611-0.2%
2023$9,626-12.6%
2022$11,020+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 5898, Page 910

Property Sale

Sale
$10,900
DeedBook 4541, Page 316