Skip to content

95-97 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Apr 18, 2001

Property Information

Block518
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
32%
Improvement Value:$133,400
68%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,435+2.0%
2024$7,288-0.2%
2023$7,300-1.7%
2022$7,429+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$38,000

To:

DeedBook 5767, Page 864

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4952, Page 757