Skip to content

115 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block518
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
17%
Improvement Value:$214,000
83%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+2.0%
2024$9,588-0.2%
2023$9,604-14.3%
2022$11,210-6.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 20230, Page 3190

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5567, Page 413

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4742, Page 435