Skip to content

174 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block534
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
21%
Improvement Value:$200,600
79%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+2.0%
2024$9,491-0.2%
2023$9,507-13.7%
2022$11,020-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 20160, Page 58302

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5542, Page 352

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4895, Page 271