Skip to content

227 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block527
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,500
27%
Improvement Value:$93,600
73%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+2.0%
2024$4,776-0.2%
2023$4,783-1.7%
2022$4,868+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 12239, Page 5096

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 12060, Page 7134

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6260, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1887