Skip to content

239 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 2000

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block527
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
14%
Improvement Value:$227,400
86%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+2.0%
2024$9,894-0.2%
2023$9,910-1.7%
2022$10,085+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5652, Page 90

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5534, Page 897