Skip to content

279 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block532
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
21%
Improvement Value:$140,300
79%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+2.0%
2024$6,602-0.2%
2023$6,613-1.7%
2022$6,730+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,835DeedBook 20180, Page 2141

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12250, Page 3719

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6321, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1907