Skip to content

203 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1872

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 12, 1998

Property Information

Block537
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
10%
Improvement Value:$188,000
90%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,918+2.0%
2024$7,762-0.2%
2023$7,774+51.2%
2022$5,141+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,702DeedBook 5536, Page 607

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4830, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1872