Skip to content

61 Taylor St

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jan 26, 1995

Property Information

Block527
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,446
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
23%
Improvement Value:$122,600
77%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+2.0%
2024$5,969-0.2%
2023$5,978-1.7%
2022$6,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft3,446DeedBook 5350, Page 821

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5034, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1882