Skip to content

86 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block540
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,278
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
16%
Improvement Value:$109,300
84%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948+2.0%
2024$4,850-1.7%
2023$4,936-1.7%
2022$5,024+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,278DeedBook 20240, Page 5087

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 20160, Page 33637Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$163,200
DeedBook 6351, Page 807

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6126, Page 895

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5874, Page 542

Property Sale

Sale
$2,200
DeedBook 4695, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1877