Skip to content

242-244 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block583
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
34%
Improvement Value:$130,500
66%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+2.4%
2024$7,355-0.2%
2023$7,367-1.7%
2022$7,497+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

To:

Sq Ft2,548DeedBook 20230, Page 30732

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,456DeedBook 20220, Page 66415Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4662, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1920