Skip to content

195 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block555
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,688
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
23%
Improvement Value:$139,400
77%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,872+2.0%
2024$6,737-0.2%
2023$6,747-1.7%
2022$6,867+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5409, Page 126

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5019, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1959