Skip to content

641-643 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1916

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block661
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
21%
Improvement Value:$197,500
79%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557+2.0%
2024$9,368-0.2%
2023$9,384-1.7%
2022$9,549+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft3,720DeedBook 20160, Page 86937

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5262, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1916