Skip to content

259 Parker St

Newark, NJ 07104

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block556
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
82%
Improvement Value:$8,400
18%
Total Assessment$45,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,746+2.0%
2024$1,711-0.2%
2023$1,714-1.7%
2022$1,744+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 12085, Page 3597

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5674, Page 176

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5378, Page 19