Skip to content

263 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block556
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
26%
Improvement Value:$106,800
74%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,488+2.0%
2024$5,380-0.2%
2023$5,388-1.7%
2022$5,483+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915