Skip to content

274-276 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 23, 2007

Property Information

Block558
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,350
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
14%
Improvement Value:$188,900
86%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+2.0%
2024$8,190-0.2%
2023$8,204-1.7%
2022$8,349+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft3,350DeedBook 12046, Page 2880

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5268, Page 474

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5193, Page 713

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4687, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1927