Skip to content

316-318 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block558
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage602
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,100
13%
Improvement Value:$742,900
87%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,326+2.0%
2024$31,688+13.2%
2023$28,005-1.7%
2022$28,500+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,214,500
DeedBook 20220, Page 1469Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$970,000

From:

To:

DeedBook 20171, Page 1146Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 12399, Page 9297

Property Sale

Sale
$18,275
DeedBook 4740, Page 731