Skip to content

248 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block560
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,249
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
17%
Improvement Value:$211,700
83%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877+2.0%
2024$10,662+77.5%
2023$6,008-1.7%
2022$6,114+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,249DeedBook 20211, Page 13097

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12306, Page 9872

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 12137, Page 4264

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4428, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1907