Skip to content

284 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block560
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,270
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
23%
Improvement Value:$119,900
77%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+2.0%
2024$5,823-0.2%
2023$5,833-1.7%
2022$5,936+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4613, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1890