Skip to content

273 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 2007

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 5, 2007

Property Information

Block560
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,604
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
15%
Improvement Value:$230,800
85%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,318+2.0%
2024$10,114-0.2%
2023$10,130-1.7%
2022$10,309+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft4,604DeedBook 12073, Page 4715

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6192, Page 620

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5861, Page 65

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5031, Page 172