Skip to content

79 3rd Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block561
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,326
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
24%
Improvement Value:$127,600
76%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397+2.0%
2024$6,271-0.2%
2023$6,281-1.7%
2022$6,392+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,963
DeedBook 4976, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1907