Skip to content

286-304 Broadway

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block562
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage501
Acreage3.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000,000
21%
Improvement Value:$14,800,000
79%
Total Assessment$18,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$714,964+0.7%
2024$709,647+1.1%
2023$701,992-1.7%
2022$714,400+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 4785, Page 489