Skip to content

399-425 Springfield AveNewark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$5,000,000
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block2601
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage504
Acreage11.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,696,000
38%
Improvement Value:$9,304,000
62%
Total Assessment$15,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$570,450+2.0%
2024$559,200-0.2%
2023$560,100-1.7%
2022$570,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000,000

To:

Sq Ft504DeedBook 6174, Page 808