Skip to content

87-91 Passaic St

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 17, 2003

Property Information

Block567
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage512
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,300
34%
Improvement Value:$317,800
66%
Total Assessment$484,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,410+2.0%
2024$18,047-0.2%
2023$18,076-11.9%
2022$20,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft512DeedBook 6010, Page 507

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000
DeedBook 5931, Page 533