Skip to content

1018-20 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block4115
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage534
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
93%
Improvement Value:$10,000
7%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,617+2.0%
2024$5,506-0.2%
2023$5,515-1.7%
2022$5,613-50.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft534DeedBook 20210, Page 88194

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4885, Page 504