Skip to content

823 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block57.04
Lot105
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,200
23%
Improvement Value:$1,269,800
77%
Total Assessment$1,639,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,331+2.0%
2024$61,102-0.2%
2023$61,200-1.7%
2022$62,282+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

To:

DeedBook 20150, Page 89529

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4815, Page 921