Skip to content

889-893 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block93
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$855,800
52%
Improvement Value:$794,200
48%
Total Assessment$1,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,750+2.0%
2024$61,512-0.2%
2023$61,611-1.7%
2022$62,700+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 6365, Page 762

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4821, Page 550