Skip to content

44 Wakeman Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block576
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
24%
Improvement Value:$90,500
76%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,510+2.0%
2024$4,421-0.2%
2023$4,429-1.7%
2022$4,507+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 20230, Page 46552

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 20180, Page 28232Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$3,710
DeedBook 4699, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1890