Skip to content

52 Wakeman Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block576
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
20%
Improvement Value:$112,800
80%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,358+2.0%
2024$5,253-0.2%
2023$5,261-1.7%
2022$5,354+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4458, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1890