Skip to content

328 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 19, 2008

Property Information

Block577
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2.5SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,914
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
14%
Improvement Value:$175,200
86%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,773+2.0%
2024$7,620-0.2%
2023$7,632-1.7%
2022$7,767+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5699, Page 513

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5315, Page 859

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5197, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1907