Skip to content

107-111 2nd Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 25, 1988

Property Information

Block579.01
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description4SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$560,000
31%
Improvement Value:$1,240,000
69%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,454+2.0%
2024$67,104-0.2%
2023$67,212-1.7%
2022$68,400+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 5012, Page 691