Skip to content

241-255 Berkeley Ave

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block659
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$940,000
55%
Improvement Value:$760,000
45%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,356+2.0%
2024$68,968-0.2%
2023$69,079-1.7%
2022$70,300+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,350,000

To:

DeedBook 6153, Page 931