Skip to content

402 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1932

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block580
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,355
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
27%
Improvement Value:$157,000
73%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,226+2.0%
2024$8,064-0.2%
2023$8,077-1.7%
2022$8,219+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,355DeedBook 6348, Page 844

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4909, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1932