Skip to content

254-256 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block583
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
47%
Improvement Value:$76,000
53%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,457+2.0%
2024$5,350-0.2%
2023$5,358-1.7%
2022$5,453+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,784DeedBook 20230, Page 66785

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 12382, Page 4408

Property Built

Built

Year Built: 1927