Skip to content

396-400 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Sep 2, 1976

Property Information

Block580
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2.5SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,079
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
26%
Improvement Value:$213,100
74%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+2.0%
2024$10,684-0.2%
2023$10,702-1.7%
2022$10,891+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft4,079DeedBook 4546, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1917