Skip to content

342-344 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1913

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Nov 18, 1980

Property Information

Block1935
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
19%
Improvement Value:$147,100
81%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+2.0%
2024$6,744-0.2%
2023$6,755-1.7%
2022$6,874+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000

To:

Sq Ft3,716DeedBook 4702, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1913