Skip to content

444-446 N 13th

Newark, NJ 07107

Built 1942

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Feb 19, 2008

Property Information

Block587
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
19%
Improvement Value:$93,300
81%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,381+2.0%
2024$4,295-0.2%
2023$4,302-1.7%
2022$4,378+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 12128, Page 9441

Property Built

Built

Year Built: 1942