Skip to content

418 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1927

Last Sale Date
Aug 9, 2011

Property Information

Block587
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,900
37%
Improvement Value:$13,700
63%
Total Assessment$21,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$821+2.0%
2024$805-0.2%
2023$807-1.7%
2022$821+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 4888, Page 656

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5661, Page 698

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5605, Page 387

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 5207, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1927