Skip to content

428-430 N 13th

Newark, NJ 07107

Built 1951

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block587
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,900
14%
Improvement Value:$96,600
86%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+2.0%
2024$4,194-0.2%
2023$4,201-1.7%
2022$4,275+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 12375, Page 3385

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5762, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1951