Skip to content

430 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1909

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block589
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
16%
Improvement Value:$156,700
84%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,112+2.0%
2024$6,971-0.2%
2023$6,983-1.7%
2022$7,106+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft4,651DeedBook 12544, Page 8484

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5671, Page 149

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5301, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1909