Skip to content

391-393 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1909

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block589
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,060
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
14%
Improvement Value:$216,300
86%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+2.0%
2024$9,324-0.2%
2023$9,339-1.7%
2022$9,504+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$208,000

To:

Sq Ft4,060DeedBook 20220, Page 63226

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12231, Page 7765

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4705, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1909