Skip to content

188-190 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1908

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 19, 2005

Property Information

Block590
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,489
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
21%
Improvement Value:$128,000
79%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.0%
2024$6,032-0.2%
2023$6,042-1.7%
2022$6,148+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,489DeedBook 6228, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1908