Skip to content

158 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1932

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Apr 20, 2000

Property Information

Block590
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,682
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$209,300
87%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+2.0%
2024$8,970-0.2%
2023$8,984-1.7%
2022$9,143+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,500

To:

Sq Ft6,682DeedBook 5703, Page 680

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5019, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1932