Skip to content

192-194 N 10th StNewark, NJ 07107

Built 1949

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 20, 1994

Property Information

Block590
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
19%
Improvement Value:$143,600
81%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+2.0%
2024$6,613-0.2%
2023$6,624-1.7%
2022$6,741+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 5320, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1949