Skip to content

529 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1930

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block594
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,028
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
17%
Improvement Value:$165,400
83%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568+2.0%
2024$7,419-0.2%
2023$7,431-1.7%
2022$7,562+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$357,000

To:

Sq Ft5,028DeedBook 12162, Page 6051

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 6317, Page 299

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5849, Page 263

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5277, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1930