Skip to content

618-620 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2005

Property Information

Block597
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description3SB3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,243
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,100
22%
Improvement Value:$166,800
78%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,937-0.2%
2023$7,950-1.7%
2022$8,090+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5218, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1926