Skip to content

616 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block597
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description3SB3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
27%
Improvement Value:$124,900
73%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,522+2.0%
2024$6,394-0.2%
2023$6,404-1.7%
2022$6,517+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5019, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1920